Nasze dzieci uwielbiają różnego rodzaju klocki. Oczywiście najpopularniejsze są klocki plastikowe. Rzeczywiście klocki te dają dzieciom najwięcej możliwości, są w miarę trwale oraz mamy ich duży wybór. Rodzice jednak bardzo często zastanawiają się nad ich utrzymaniem w czystości. Jak takie klocki myć?

Czy pranie klocków w pralce to dobry pomysł?

Klocki plastikowe np. do zabawy się kurzą. Małe dzieci małą tendencję do wkładania klocków do buzi. W związku z powyższym musimy zadbać o zachowanie ich odpowiedniej higieny. Jak to zrobić? Czy można coś poradzić?

Okazuje się, że solidne klocki możemy wyprać w pralce. Oczywiście nie wkładamy ich do bębna luzem. Należy je włożyć do podwójnej grubej skarpety. Klocki powinny być rozebrane. Nie wkładamy na przykład w całości ułożonego samochodziku z klocków. Wówczas klocki wewnętrzne nie zostałyby wyczyszczone. Należy zatem w pierwszej kolejności rozłożyć model na poszczególne części. Nie należy w pralce prać klocków z szybkami oraz z naklejkami. Takie należy wyczyścić ręcznie.

Po wyjęciu klocków z pralki należy je rozłożyć na ręczniku, aby dokładnie wyschły. Wycieranie każdego klocka z osobna, byłoby nie do końca dobrym pomysłem. Na pewno musielibyśmy się sporo natrudzić i nie byłoby to takie proste.

Odpowiednie przechowywanie klocków

Powiedzieliśmy już sobie, że klocki plastikowe się kurzą. To się zgadza, ale pamiętajmy o tym, że można ten proces zminimalizować. Wszystko za sprawą ich odpowiedniego przechowywania. Polecamy po zabawie z klockami, zawsze umieszczać klocki do zamykanego plastikowego kosza lub skrzynki. Nauczmy tego nawyku swoje dziecko.

Dzieci powinny wiedzieć, że po zakończeniu zabawy, klocki powinny się znaleźć w skrzynce. Porozrzucane klocki na środku pokoju nie są zbyt estetyczne. Do tego zbiera się na nich kurz, a także przeszkadzają w innych pracach i zabawach. Dzięki wypracowaniu tego nawyku nasze dzieci nauczą się nieco samodzielności. Jak widać, można połączyć przyjemne z pożytecznym.